Projekat renaturacije


Palić i Ludaško jezero nalaze se u Nordvojvodini oko osam ili dvanaest kilometara od Subotice. Oba jezera su Panonska plitka jezera Eolskog porekla i povezana su vodom preko kanala Palić-Ludaš. Palićko jezero se praktično napušta na Ludaškom jezeru, a to je Kireš, koji se uliva u Tisu. Što se tiče kvantiteta i kvaliteta, obe jezera su bile predmet velikih prirodnih fluktuacija tokom poslednjih decenija i vekova. Danas je nivo vode veštački regulisan, a kvantitativni problemi sa vodom su stvar prošlosti.

 

Kako je stanovništvo grada Subotice (danas oko 150.000) značajno povećalo poslednjih decenija, ali je takođe povećalo antropogeni uticaj na kvalitet vode Palića i Ludaškog jezera. Tako, npr. grad Subotica veliki dio njihove kanalizacije na Palićkom jezeru. Od sela Palić (oko 7.700 stanovnika) većina domaćih otpadnih voda još uvijek nije liječena na Paliću i Ludaškom jezeru. Zbog ovog jakog antropogenog uticaja, obe jezera su decenijama klasifikovane kao poli- ili hipertrofne vode, uključujući sve negativne neželjene efekte kao što su rast masnih algi, cvijet plavog zelenog algi, ponovljena smrt riba, neprijatnost zbog mirisa itd.

 

Kliknite ovde za Ioutube video.

Već između 1971. i 1975. godine, Palićko jezero je isušeno u velikoj operaciji čišćenja i uklonjeno teškom opremom iz sedimenta nagomilanih tokom godina iz jezerskog kreveta. Pored toga, izgrađena je i prva postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda Subotice, a jezero je podeljeno u četiri sektora. Ali od tada neuspešno primjenjivati odlučne mjere u slivu jezera konzistentno, problemi sa kvalitetom vode nisu mogli trajno ukloniti i danas ste se vratili tamo gdje je započet rad.

 

Zdravstveni odjel Subotice savjetuje protiv kupanja na Palićkom jezeru, a jake cvjetove alga u proljeće i ljeto ometaju dalji razvoj turizma jezera i okoline. Pored toga, prirodni biodiverzitet je van ravnoteže. Tako, npr. danas 96% riblje biomase na Palićkom jezeru na jednoj ribi, srebrne karusele (Carassius gibelio). Posljednji put, u maju 2009. godine, velika katastrofalna ubistava ribe pogodila je javnost:

 

Kliknite ovde za Ioutube video.

Potencijal kao turistička destinacija sa tradicijom

Nasuprot tome, Palićko jezero ima dobro poznato ime izvan granica zemlje i tradiciju više od 160 godina kao turistička destinacija. Park Palić je osnovan već 1840. godine, a Palić je poznat širom zemlje za svoje istorijske objekte secesije. Jezero i njeno povijesno okruženje u stilu su najomiljenije turističke destinacije u Vojvodini i jedna od prvih pet turističkih destinacija u Srbiji u smislu razvojnog potencijala. Pored toga, Ludaško jezero je jedno od Ramsarskih močvara od međunarodnog značaja od 1977. godine i predstavlja povlačenje za mnoge biljne i životinjske vrste navedene na Crvenoj listi (IPA i IBA). Jezero i delovi okoline određuje država Srbija na površini od 800 ha kao rezervat prirode.

Pored toga, dijelovi vlažnih i stepskih fragmenata na istočnoj obali priznati su kao prioritetna staništa Bernske konvencije (15 A, 34,9, 37,3, 38,25) i Direktive o staništima EU (6410) i rezervnog parka prirode Ludaš i Palić deo Emerald-a

Mreže.

 

U cilju očuvanja istorijske građevinske kulture počela je obnova istorijske ženske plaže, Grand terase i Velikog parka, koji je izgrađen pre više od 100 godina. Pored toga, planiraju se mjere za poboljšanje kvaliteta jezerske vode na održiv i dugoročan način.

Problemi sa kvalitetom vode

Najveći izazov kako na Paliću, tako iu jezeru Ludaš je loš kvalitet vode jezera. Decenijama, obe jezera moraju biti klasifikovane kao politropske vode. Najfinansijski zahtevnija rehabilitacija riječnih slivova i poboljšanje kvaliteta vode su već postignuti uz finansijsku podršku Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD). U maju 2009. puštena je u rad nova postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda Subotica. Smatra se da je najsavremenija u Srbiji danas, a značajan pad koncentracija hranljivih materija u oba mora je već mjerljiv. Grad Subotica ili lokalni političari prepoznali su ovaj veliki potencijal kao turističku destinaciju sa tradicijom i počeli su da se bore za problem lošeg kvaliteta vode. U julu 2014. godine, Strategija liječenja Palićkog jezera, razvijena u saradnji sa mnogim domaćim stručnjacima, je Gradsko vijeće priznalo kao zvaničnu strategiju grada za poboljšanje ekološkog statusa jezera Palić i okoline.

 

Slična strategija za jezero Ludaš je u razvoju. Dugoročni uticaj je otvaranje novih radnih mjesta u sektoru turizma, očuvanje kulturnog nasljeđa, očuvanje i očuvanje biodiverziteta.

 

Dugoročni ciljevi

Potrebni su dalji napori kako bi se poboljšao kvalitet vode Palić i Ludaš See dugoročno i održivo. Zajedno sa timom lokalnih stručnjaka razvijena je strategija za postizanje ovog cilja. Najvažniji koraci u planu puta za uspješnu terapiju politrofnih pacijenata Palića i Luda jezera su sljedeći:

 

1. Mere za povećanje efikasnosti postrojenja za tretman i prilagođavanje na strožije granične vrijednosti

2. Širenje kanalizacionog sistema u selima na jezerima i povezivanje ove mreže sa postrojenjem za prečišćavanje otpadnih voda

3. Uspostavljanje zaštitnog pojasa za smanjenje difuznih inputa hranljivih materija iz poljoprivrede

4. Biomanipulacija - Poboljšanje zooplanktona i povećanje biodiverziteta ribolovom srebrnih karata i pljačkanja ribe